Anadolu İsmi Nereden Gelmiştir

Anadolu’nun isminin nereden geldiği konusunda günümüzde hala bir çok tartışma devam etmektedir. Aynı zamanda Anadolu’nun isminin kaynağı konusunda da anonim olarak bir çok söylenti de bulunmaktadır. Ortaya atılan söylentilerin en çok bilineni ise Taşlıca köyünde olmuş olan bir olaydan ibarettir.

Anadolu Selçuklu Devleti padişahı Alaaddin Keykubat, padişahlığından önce yapılan seferlere devam etmiştir ve Anadolu’yu İslam-Türk ülkesi haline getirmeyi amaçlamıştır. Bu nedenle de Alaaddin Keykubat, Başköy Rum kalesini fethetmeyi amaçlar ve yola çıkar.

Fethe gitmek için yola çıkan Alaaddin Keykubat, yol üzerinde günümüz Ankara Kızılcahamam sınırları içinde bulunan Taşlıca köyüne girer. Bu köyde seneler evvel buraya gelen kadın erenlerden Kırmızı Ebe ve oğlu Oruç yaşamaktadır.

Köye gelen askerler ise Kırmızı Ebe ve Oruç tarafından karşılanırdı ve askerlere ikramlar yaparlardı. Anadolu’nun isminin de kerameti burada meydana gelmektedir. Bir gün Kırmızı Ebe yayıkta taze yaptığı ayranı askerlere ikram etmek istersen taş oluğa dökmüştür. Askerler ise bu ayrandan içebilmek için sıraya girmişlerdir. Askerler hem ayranları içerken hem de kaplarını ayran ile doldurmuştur. Ancak her ne kadar askerler ayran alsa da oluktaki ayran bitmemektedir. Bu olay Kırmızı Ebe’nin evliyadan ve üzerinde keramet olduğu yönünde yorumlanmıştır. Bu durum sonucunda ise bu bölgeye “Anadolu” ismi takılmıştır.

Anadolu İsmi Nasıl Ortaya Çıkmıştır Kısaca Bahsettiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Hemen Bize Yazın. 

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.