Ales Adaylarına Sevindirici Haber

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer’den ALES’ e girecek adaylara sevindirici bir haber geldi. Başkan Özer, 2018 yılında Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavları’nda  “bin altı kota” sistemini uygulamayacakları müjdesini vererek, ALES’in artık 81 ilde gerçekleşeceği müjdeli haberini verdi.

Başkan Özer, ALES’in amaçlarının neler olduğuna konuşmasında değindi ve ayrıca şunları belirtti; ”Üniversite mezunlarının büyük önem verdiği sınav olan ALES’in Türkiye’de üniversite veya yüksek teknoloji enstitülerinde yüksek lisans ve doktora programlarına öğrenci seçme ve yerleştirmelerinde, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi gibi akademik kadrolara öğrenci yerleştirmelerde ve yurt dışı burslu lisansüstü eğitim programına öğrenci kabul etmek için yapıldığını anlattı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Özer: “2017 yılında Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında ‘bin altı kota’ kuralını koymuştuk. Yani sınava girecek adayın ilinde başvuru sayısı bini geçmemiş ise başvurusu bini geçmiş en yakın komşu ilde sınava alınması kuralı idi. Ancak adaylara sıkıntı olmaması için 2018 yılı için bu kuralı kaldırdık. Amacımız tüm illerdeki adayların sınava kendi mahallinde daha kolay girebilmesi…” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.