Alacahöyük Hakkında Kısa Bilgi

Alacahöyük, Çorum ilinin Alaca ilçesinin kuzeybatısında yer almaktadır. Önemli bir Hitit merkezi olan Alacahöyük’ün 310 metre genişliği ve 20 metre yüksekliği vardır.

1835 yılında ilk kez W.G Hamilton Alacahöyük’ü gezmiştir ve bu geziden sonra yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bir çok bilgi ortaya çıkmıştır ve Türk Tarih Kurumu adına bilimsel çalışmalar 1935 senesinde yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda da Alacahöyük’te dört kültür çağı olduğu saptanmıştır.

Eski Hitit eserlerinde yapı eserlerinin temel taşlarının ufak olduğu görülmüştür. Evler ise bakır devrinin son yapılarının yıkılarak yapılan evlerdir. Evlerin kiler ve fırınları arasında ise sokaklar vardı ve bu sokaklar Hitit döneminin şehircilik sistemi konusunda bilgi vermektedir. Orta Hitit çağında ise bir tapınak ortaya çıkmıştır ve bununla birlikte şehrin ana kanalizasyonu, sokakları, kaldırımları ve özel evleri hakkında bilgiler veren kalıntılar günümüze kadar gelmiştir.

Büyük Hitit çağında çift kapılı Hitit tapınakları ya da sarayları oldukça yaygındır. Bu tapınaklarda üstü açık olan bir avlu, avluyu çevreleyen salonlar ve odaların bulunmasıyla birlikte heykel tabanı olan yapılardır.

Alacahöyük Hakkında Bilgi Vikipedi Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.