35 Ülkede Türkçe Yeterlilik Sınavı Yapılacak

Yabancı ülkelerde düzenlenen Türkçe Yeterlik Sınavı yarın 35 ülkede toplam 41 noktada aynı tarihte ve saatte gerçekleştirilecek. 2018 yılının ilk Türkçe Yeterlilik Sınavı’nı yarın yapılacak.

Türkçe Yeterlilik Sınavı iki oturum şeklinde gerçekleştirilecek.İlk oturumunda Türkçe okuma, dinleme ve yazma sınavları yapılacakken, ikinci oturumda ise öğrencilerin Türkçe konuşma yetenekleri değerlendirilecek.

Türkçe dil becerisini ispat etmeyi hedefleyen adayların gireceği sınavda başarı elde eden adaylara, aldıkları puanlar kapsamında B2, C1, C2 seviyelerinde Türkçe Yeterlik Belgesi verilecek. Kazanılan bu Türkçe Yeterlik Belgesi, iş başvurularında kişilere büyük fayda sağlamakta.

Temel Yeterlilik Sınavından başarı elde edip Türkçe Yeterlik Belgesi almaya hak kazananlar, Türkiye’de eğitim veren bir üniversitede öğrenimlerine devam etmek istediklerinde zorunlu olan Türkçe hazırlık sınıfını direk atlayacaklar. Türkçe Yeterlik Belgesi, Türkiye’deki yabancıların veya ülkelerinde uluslararası düzeyde iş yapan şirketlerde çalışmak isteyen kişiler için çok büyük fayda sağlıyor.

Bu sınavı kaçıranlar üzülmesin. İkinci Türkçe Yeterlilik Sınavı 5 Mayıs’ta yapılacak. İkinci sınavın başvuruları ise 19 Mart 2018 tarihinde alınmaya başlanacak. Yapılan ilk sınavın sonuçları ise 26 Ocak tarihinde kamuoyuna duyurulacak.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.