29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Nedir

Kısaca Olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Nedir, Hemen Açıklayalım.

Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923 tarihinde yönetim şekli olarak cumhuriyeti benimsemesi adına her sene bu günde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kutladığı milli bayramdır. Bu bayramda statlarda kutlamalar ve akşamları sokaklarda fener alayları yapılır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı anlamı neden kutlanır

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’in onuncu yılı anısına 29 Ekim 1933’te yapılan kutlamalarda Cumhuriyet Bayramının önemi konusunda verdiği 10. Yıl Nutkunda bu bayramın en büyük bayram olduğunu söylemiştir.

Milletvekilleri ile görüşmeler yaptıktan sonra taslak hali meydana getirilen “Cumhuriyet” önerisini 29 Ekim günü Mustafa Kemal Atatürk TBMM’ye getirmiştir. Meclisin öneriyi kabul etmesiyle Türkiye Devleti’nin yeni yönetim şekli “Cumhuriyet” ve yeni adı “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” olmuştur. Yeni kurulan bu devletin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk olmuştur. Bu yeni yönetim biçiminin ilanı Türk Milleti tarafından mutluluk ve heyecan ile karşılanmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün belirttiği üzere bu yönetim biçiminde egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Millet, kendi temsilcileri olan milletvekilleri kanalıyla kendini idare etme yetkisini kullanır. Cumhuriyette vatandaşların seçme ve seçilme hakkı mevcuttur. Milletvekilleri, kanunları yapar ve yöneticileri milleti için denetler. Halk, yöneticilerini seçim ile seçebilmektedir.

Cumhuriyet Bayramı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

11 yorum

  1. Valla Cumhuriyet Atatürk zamaninda varmis sonra öldü başımız sağolsun milletvekilleri milleti adina yöneticileri denetlemesi gerekken ne yazik şimdi mecliste kavga ediyolar bence Cumhuriyet bayrami degilde Cumhuriyet yasi ilan edilmeli başkanlık sistemi helirse belki duzelir ne demişti Önder yurtta sulh cihanda sulh şahsen ben meclise kavga taşıyan milletvekillerini yadirgiyom bilmem siz ne dersiniz

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.