23 Nisan İle İlgili Deneme Yazısı

Bu yazımızda 23 Nisan ile ilgili deneme yazısı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Milli Mücadele yıllarında mücadelenin örgütlenme safhasının gerçekleştirilmesi için bildiriler yayınlanmış, kongreler toplanmıştır. Osmanlı Mebusan Meclisi üyeleri ve Mustafa Kemal ile arkadaşları bir araya gelerek Ankara’da bir meclis kurmuşlardır.

23 Nisan 1920’de kurulan Büyük Millet Meclisi 1921 Anayasası ile erkleri bünyesinde toplayarak Kurtuluş Savaşı’nı ve Milli Mücadele antlaşmalarını yapmıştır. I. TBMM bu dönemi atlattıktan sonra 29 Ekim 1923’te cumhuriyetin ilan edilmesiyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti de kurulmuştur.

23 Nisan, cumhuriyetin ilan edilmesine giden yolun ilk durağıdır. Meclisin kurulmasıyla üyelerinin seçilmesi ve halkın egemenliğine dayanan bir yönetim anlayışının, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olması düsturuyla belirlenmesi Milli Mücadele’nin amacına ulaşmasını sağlamıştır.

Dualarla açılan meclis, Milli Mücadele’nin zaferle sona ermesini sağlayan en büyük hareket olarak tarihe geçmiştir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaktadır. O günlerde ilan edilmese de sonradan bu şekilde algılanarak kutlanmaya başlanmıştır.

23 Nisan Türkiye Siyaset Tarihi’nde önemli bir dönüm noktasıdır. Çünkü Türkiye’nin kurulmasını hızlandıran bir vetirenin başlangıç safhasını oluşturur. Mecliste Misakı Milli sınırları içindeki her yerden milletvekilleri bulunmuştur.

Anadolu üzerinde yeni bir yönetim sistemine bağlı olarak yeni bir devletin kurulmasının temelleri böylece atılmıştır. Meclis bu anlamda cumhuriyetin temelini oluşturur. Halkın iradesinin tecelli ettiği yer olarak önemli bir yere sahiptir.

Meclis, cumhuriyetin en kutsal tecelligahı olarak yaklaşık bir asırdık hizmet etmektedir. Meclisin duvarında, hakimiyet kayıtsız, şartsız milletindir, yazılıdır.

23 Nisan İle İlgili Deneme Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.