2018 LGS Tercihleri Nasıl Yapılır?

Aşağıda 2018 LGS tercihleri nasıl yapılır kısaca olarak ele alacağız.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sınavı olan TEOG’un kaldırılmasının ardından Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Anadolu liselerine giriş sınavlarında özel olarak liselere giriş sınavı olarak LGS yapılmaya başlanmıştır. Dileyen öğrencilerin girdiği bu sınavda yaklaşık olarak bir milyon öğrenci ter dökmüştür.

Mevcut okullarda yaklaşık yüz otuz bin boş kontenjan olması sınavı daha da zorlaştırmaktadır. 2018 LGS 2 Haziran 2018 tarihinde yapılmıştır. Öğrenciler zorlu bir maratonun ardından önemli bir sınavı geride bırakarak yaklaşık yirmi günlük bir aranın ardından sonuçların açıklanmasını beklemektedir.

Bu aşamaların ardından bir de tercih takvimi bulunmaktadır. Tercihler başarı sıralaması ve puanlara göre yapılacaktır. Tercih takvimi olarak açıklanmamakla birlikte Eylül ayı içerisinde kesin sonuçların açıklanması beklenmektedir. Böylelikle yeni bir eğitim ve öğretim dönemi başlamış olacaktır.

Liselere giriş sınavı öğrenciler için çok önemli bir sınav olmakla beraber öğrencilerin eğitim hayatını da yakından ilgilendirmektedir. Devamında üniversite sınavları için de çok önemli olan bu sınava dileyen öğrencilerin daha iyi okullarda eğitim görmesi amacıyla girdiği bilinmektedir.

2018 tercihlerinin LGS olarak yapılmasının ardından öğrencilerin yerleşmesi ve eğitim ve öğretime başlaması söz konusu olmaktadır. Tercihlerin yapılmasında öğrencilerin destek alması, rehberlik servislerine başvurmaları, tercih merkezlerinde ve noktalarında yer almaları ve durumun farkında olmaları gerekmektedir.

2018 LGS Tercihleri Nasıl Yapılır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.