2014 YGS Başvuruları Kılavuzu ve Sayfası

ÖSYM sitesi üzerinde yaptığı açıklamada ÖSYS  ilk basamağı olan YGS sınavı için başvuru tarihlerini 2-15 Ocak olarak belirledi. YGS başvuru kılavuzu 2014 ve ÖSYM YGS başvuru sayfası YGS başvuruları nasıl yapılır tabi ki önce 2014 YGS başvuru kılavuzu okunacak ve daha sonra ÖSYM YGS başvuru ekranı açılacak, YGS başvuru ücreti öncesinde ödenmiş olma şartıyla ÖSYS başvurusu yapılacak. Lisans Yerleştirme Sınavı için ise 21-30 Nisan tarihleri arasında yapılacak.

Kılavuza ve aday formuna ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr adresinden görebilecekler faka dağıtımı yapılmayan kılavuzu sadece başvuru merkezinden inceleyebilecekler.

Kılavuzda belirtilenlere göre YGS’de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testleri bulunacak.

2014 YGS Başvuruları

Adaylar Milli Eğitim öğretim programında  belirtilen müfredattan sorumlu olacaklar. YGS’de Türkçeden 40, tarihten 15 coğrafyadan 12 felsefeden 8 din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40 fizikten 14 kimyadan 13 biyolojiden 13 soru sorulacak.

LYS’de soru dağılımı ise şu şekilde: Matematik 50 soru, geometri den 30 soru, fen bilimleri sınavında fizikten 30, kimyadan 30, biyolojiden 30, edebiyat-coğrafya sınavında Türk dili ve edebiyatından 56 coğrafya-1 den 24 sosyal bilimlerde tarihten 44 coğrafya-2 de 14 felsefe grubu ile din kültürü ve ahlak bilgisi testinde 32 soru olacak.

2014 YGS Başvuru Kılavuzu İçin Tıklayınız

2014 YGS Başvuru Sayfası İçin Tıklayın

Kimler  Başvurabilecek?

ÖSYS ye sınavsız geçişlerle birlikte 2013-2014 öğretim yılının son sınıf lise öğrencileri(lise ve dengi okullar, açık öğretim lisesi) başvuru yapabilir. Ayrıca orta öğretim kurumlarının son sınıfında beklemeli olanlar orta öğretim kurumlarını bitirmiş olanlar orta öğretimlerini yabancı ülkelerden  yapanlardan bu durumları bu belirtilenlere uyanlar başvurabilecekler.

Sınavsız geçiş yapmak isteyenler ise aynı başvuruyu yapmak zorundalar.

Durumları bu şartlara uyan yabancı uyruklu veya hiçbir uyruğu olmayan adaylar da başvuru yapabilecek. Ancak bu adaylar Türk vatandaşlığına geçmedikleri takdirde hiç bir yüksek öğretim kurumuna yerleşemeyecekler.

Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler 5203 sayılı kanun ve Türk vatandaşlığı kanunu ile saklı tutulan hakların kullanılmasına ilişkin belge sahibi olmaları durumunda  ÖSYS’ye başvurabilecekler. Bu adaylar kontenjan kılavuzunda yer alacak yüksek öğretim programlarına yerleşmeye hak kazanacaklar.

Meslek yüksek okulları ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız geçiş olanlar hariç diğer adaylar YGS 2014 sınavına başvurmak zorundalar.

2014 YGS Başvuru Kılavuzu ve YGS Başvuru Sayfası 2014 Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Bizlere hemen Yöneltebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.