2014 Sorumluluk Sınavı Olacak mı

2014 Sorumluluk Sınavı Olacak mı hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Eski yönetmeliğe göre dersinde başarısız olan öğrenciler için haziranda yapılan sorumluluk sınavları ile dersi verme hakkı verildiği gibi eylülde de rutin olarak sınav hakkı ile sınıf geçilebilir. Bu sene yapılacak yönetmelik değişimi ile bu sınavlar kaldırıldı ve öğrencilerin sorumluluk sınavları ile nisan, kasım aylarına taşındı.

Tüm uyarılara rağmen son sınıf öğrenciler başta olmak üzere YGS-LYS sınavlarını kazanarak üniversiteye gitseler bile mezun olamama riski ile karşılaşıyorlar. YÖK genelde kasım ayına dek başvuruları uzatıyor ancak bu bile konuya çözüm getirmiyor.

Sistemde bu nedenle bir sorun var. Şu anki sistemde öğrenciler 3 dersten başarısız bile olsalar sorumlu olarak geçebiliyor. Bu doğru ancak sonraki senelerde öğrenciler bu nedenle başarıyı yakalayamıyor. Mesela öğrenci sadece 9.sınıfta aldığı fizik dersinden sorumlu geçtiyse 4. sınıfın sonuna geldiğinde bu ders için sorumluluk sınavı alıyor. Ancak bu dersten sonra hiç fizik görmeyen öğrenci gelecek senelerde de başarılı olamıyor.

İşte bu nedenle sistemde bir yanlışlık var. Öğrenci sınıf geçecek kadar bilgiyi kısa zamanda öğrense ne olur? Amaç eğer öğrenmek ise bu sistem yarar sağlamıyor. Bu nedenle yöntemde değişiklik yapmak lazım. Mesela;

– 9. sınıf öğrencisi dersten kaldığında 10. sınıfta aynı dersi verdiyse 9. sınıf dersini vermiş sayılır.

– 9. sınıfta öğrenci sorumlu geçtiği takdirde 10. sınıfta sorumlu olmayarak geçtiyse sorumlu ders borçları silinebilir.

– 9. sınıfta öğrenci sorumlu geçmesine rağmen 10. sınıfta da sorumlu geçtiyse sınav hakkı tanınabilir ve başarılı olamazsa sınıf tekrarı yapılır.

– 12. sınıfa gelen öğrenci 12. sınıfın sonunda başarısız ise haziranda ve eylülde sınav hakkı tanınabilir.

Bu gibi yöntemler gereklidir ve konu tekrar incelendiğinde öğrenci, öğretmen ve veliler için faydalı olacaktır.

MEB bu konuda bir değişim yapmayacaksa en azından bu geçiş yılında bazı tedbirler alınmalıdır. Eylülde sınav açılmalıdır ve duyurusu öğrenciler yaz tatiline gitmeden yapılmalıdır.

indir

2014 Sorumluluk Sınavı Olacak mı Ne Zaman hakkında yorum yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.