2014 KPSS Tercihleri Nasıl Yapılacak

2014 kpss tercihleri nasıl yapılacak hakkında bilgi kısaca

KPSS tercihleri dün başladı. 2 Temmuza kadar devam edecek tercih dönemine ek süre verilmeyecek.

Haberx’te yer alan habere göre, ÖSYM’nin konu ile ilgili yaptığı açıklama, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümleri gereğince kamu kurum ve kuruluşlarındaki kadro ve pozisyonlara kişinin yerleşmesi için adayların tercih yapması gerektiği yönünde. Kamu Personel Seçme Sınavı KPSS-2014/1 Tercih Kılavuzu’nda da bu doğrultuda, ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyleri ayrı ayrı olmak üzere tercih yapmaya müsait kadro ve pozisyonlar belirtildi.

Adaylar tercih süresi içinde kılavuza ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet sayfasından ulaşabilecek. Adayların bu kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonlar arasından tercih yapabilmesi için 7-8 Temmuz 2012 ve 22-23 Eylül 2012 tarihlerinden gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavlarından birine katılmış olması ve bu sınavların en az birinden gerekli KPSS puanını elde etmiş olmaları gerekiyor. Yerleştirmede kullanılacak puan türleri ise ortaöğretim mezunları için KPSSP94, ön lisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 şeklinde olacak.

Adayların tercihlerini yaparken kılavuzda belirtilen kurallara dikkat etmeleri gerekiyor. 23 Haziran-2 Temmuz 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilebilecek tercihlerde adaylar TC kimlik numaraları ve şifreleri ile https://ais.osym.gov.tr adresine giriş yapacak ve tercihlerini internet üzerinden oluşturacaklar. Tercih listelerinin ÖSYM’ye posta yolu ile ya da elden verilmesi tercih listesini geçersiz kılacak. En önemli noktalardan biri de tercih süresinde herhangi bir uzatma yapılmayacak olması. Tercih yapacak adayların KPSS-2014/1 Tercih Kılavuzunu dikkatli bir şekilde incelemeleri gerekiyor.

ADAYLARIN EĞİTİM BİLGİLERİNİ KONTROL EDEREK TERCİHLERİNİ YAPMALARI GEREKİYOR

Tercih yapacak olan adaylara ait eğitim bilgileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde kişiye yönelik kayıt bilgilerinin yer aldığı bölümde bulunuyor. Merkez tarafından tercih işlemleri ve yerleştirme sırasında bu bilgiler dikkate alınacağı için adayların ais.osym.gov.tr adresinden kendilerine ait eğitim bilgilerini kontrol etmeleri gerekiyor. Ayrıca adayların aynı düzeyde birden fazla ortaöğretim/ön lisans/lisans eğitim bilgisi olması durumunda da bu bilgilerin tümü ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde yer alabilecek. Adayın aynı öğrenim düzeyinde birden fazla diplomaya sahip olması durumunda da diplomalarda yazan program ve alanlara yönelik birden fazla tercih yapılabilecek.

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde eğitim bilgilerinin yanlış ya da eksik olduğunu tespit eden adayların ve Danıştay 12.Daire Başkanlığı’nın kararı gereğince alt öğrenim düzeyindeki kadrolardan tercih yapabilecek durumda olan adaylardan ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde alt öğrenim düzeyi ile ilgili eğitim bilgisi yer almayanların 23 Haziran ve 2 Temmuz (saat 16.00’ya kadar) ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden bilgilerinin kayıtlarını doğru şekilde yaptırmaları gerekiyor. Tercih dönemi sırasında bilgilerin düzeltilmesi amacıyla merkeze gönderilen mezuniyet, öğrenim durumu belirten belgeler geçerli olmayacak. Yani adayların sadece ÖSYM Sınav koordinatörlükleri tarafından düzenleme yapılan bilgileri dikkate alınacak.

2014 KPSS Tercihleri Nasıl Yapılacak Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.