10 Kasım’ın Anlam Ve Önemi

Bu yazımızda bugüne ithafen 10 Kasım’ın anlam ve önemine değineceğiz.

10 Kasım 1938 tarihinde saat dokuzu beş geçe Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk bu dünyaya veda etmiş ve Türk halkını yasa boğmuştur.Elbetteki o unutulacak biri değildi. Ondan geriye bize yaptığı çalışmaları, eserlerini, sözlerini miras olarak bıraktı. Tüm Türk halkının kalbinde sonsuza dek yaşayacaktır. Yüce Atatürk ‘ün yurdumuz ve Türk ulusu için yaptığı fedakarlıklar sayılamayacak kadar çoktur. Onun uğrunda ölecek kadar çok çabaladığı ve bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyetini sonsuza kadar yaşatmak için bizlerde elimizden geleni yapmalıyız. Bu sebeptendir ki her sene 10 Kasım günü Atamızın bize veda edişinin yıldönümünü yaslarla geçiririz. O yüce insanı anar onun kişiliğini anlatan hayatını anlatan ve onu daha iyi anlamamıza yardımcı olacak konferanslar ve programlar düzenleriz.

Atatürk, yenilikçi ve ileri görüşlü bir liderdi. Kurtuluş savaşını askeri dehasıyla öyle bir yönetmiştir ki tüm ulus kazanılan bağımsızlıkla düşmanlardan arındırılmıştır. O dönemlerde  söylediği “ya istiklal ya ölüm” sözü ile kendi canını dahi bu uğurda koyduğunun göstergesiydi. Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiştir.

İşte, 10 Kasım’lar bu yüzden milletçe tuttuğumuz yasa rağmen; Atatürk’ün fikirlerinin daha iyi anlaşılması için çaba gösterdiğimiz onun bize emanetlerini korumaya özen göstermemiz gerektiğini gençlerimize aşıladığımız günler olmalıdır. Bugün bizler onu her zamankinden daha iyi anlayarak, düşünceleri daha iyi kavrayarak, bilimin ışığında ülkemiz ve milletimiz için hayırlı birer vatandaş olma yolunda ilerlemeliyiz. Çünkü o da tıpkı öyle yapmıştı.

Gözün arkada kalmasın Yüce İnsan… Bizler emanetine gözümüz gibi bakacağız. Ruhun şad olsun…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.