10 Kasım ile İlgili Yazı Örneği

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 yılında saat dokuzu beş geçe hayatına veda etmiştir. 10 kasımın içinde bulunduğu hafta ülkemizde her yıl Atatürk Haftası olarak yaşanır. O haftada tüm  yurtta; Atatürk’ün hayatı, ülkesine kazandırdıkları, fedakarlıkları, inkılap ve ilkeleri anlatılır. Radyo ve televizyonda, Atatürk’ün kendi sesinden konuşmaları dinletilir. O günü yakından yaşamamıza neden olur. Atatürk’le ilgili filmler izlenir.

Yeni Atatürk İle İlgili Kısa bir yazı en güzel 10 Kasım Atatürk Haftası İle İlgili Yazı

10 Kasım tüm yurtta Atamızı törenlerle yad ettiğimiz gündür. Ölüm saati olan dokuzu beş geçe “ti” sesi eşliğinde saygı duruşuna geçeriz. Kara ve deniz taşıtları hareket etmeden sirenlerini çalarlar. Okullarda ve bazı kurumlardaki anma törenlerinde Ata’mızın hayatı, kazandırdığı inkılap ve ilkeleri anlatılır, seçilmiş Atatürk şiirleri ve Atatürk’ün kendi yazdıklarından derlemeler okunur.

Atatürk’ün Hayatının Kısa Özeti

Atatürk, 1881 senesinde Selanik’te dünyaya geldi. Ali Rıza Bey babası, Zübeyde Hanım ise annesidir. Sırasıyla eğitimlerini mahalle mektebi, Şemsi Efendi İlkokuluna, askeri ortaokul, askeri lise ve İstanbul Harp Akademisinde almıştır. Nihayetinde kurmay yüzbaşı olarak mezun oldu. Ardından Osmanlı Ordusu’na katıldı ve onu Balkan Savaşı’na gönderdiler. Orada gösterdiği başarıdan kaynaklı Çanakkale Anafartalar Grup Komutanlığına getirildi.

Osmanlı Devleti, Mondros Antlaşması’yla düşmanlar tarafından işgal edilmeye başlayınca bunu kabul edemeyen Atatürk 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Amasya, Sivas, Erzurum kongreleri gerçekleştirdi. Halkın desteğini alarak Kurtuluş Savaşı’nı başlattı. Bu savaştan galip gelen Atatürk 23 Nisan 1920’de Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisini açtı. ”Egemenlik halkındır.”  düşüncesini benimseyerek padişaha ve dünyaya Türk milletinin gücünü kanıtladı.

1.İnönü,2.İnönü, Sakarya ve Dumlupınar savaşlarının ardından ülkeyi düşmanlardan temizledi. 29 Ekim 1923’te cumhuriyeti ilan etti ve ilk cumhurbaşkanı görevine getirildi. Türk milletinin çağdaş medeniyet seviyesine ulaşması için ard arda bir çok  inkılâba imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri olan Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de saat: 09.05’te İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda hayatına ve biz evlatlarına veda etti.  Ankara’da Etnografya Müzesine geçici olarak konulan naaşı 10 Kasım 1953’te Anıtkabir’e nakledildi. Aramızdan ayrılsa da Atamız, bizlere bıraktığı miraslar ve imza attığı devrimler ile Türk milletinin kalbinde ölümsüzdür.

10 Kasım İle İlgili Yazılar Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.