10 Kasım Hakkında Bilgi Kısa

Ulu Önder Atatürk anısına 10 Kasım Hakkında bilgi kısaca vereceğiz.

Atatürk, 10 Kasım 1938 senesinde Dolmabahçe Sarayı’nda saat sabah dokuzu beş geçe’yi gösteriyor iken dünyaya veda etti.

Atatürk’ün tabutu, 16 Kasım günü  Dolmabahçe Sarayı’nın tören salonunda katafalka konuldu. Günlerce birçok halk atamızı ziyaret etti şükranlarını, aramızdan ayrıldığı için de üzüntülerini bildirdiler. 10 Kasım İle İlgili Bilgi aktarmaya devam ediyoruz.

ataturkhaftasi

Atamızın cenaze namazını 19 Kasım günü Prof. Şerafettin Yaltkaya kıldırdı. Tabutu oniki general omuzlayarak sarayın dış kapısına kadar çıkarıtıldı ve ardından top arabasına konularak Gülhane Parkı’na götürüldü. Kortej sırasında tüm istanbul halkı gözü yaşlı bir şekilde atamızın ardından el salladılar. Buradan bir torpido ile Yavuz zırhlısına gönderildi. Büyük Ada açıklarına gelene kadar, korteje Türk donanması donanması ve tören için gelen yabancı gemilerinde katılmasıyla Yavuz zırhlısı cenazeyi İzmit’e getirdi. Yavuz zırhlısından teslim alınan cenaze, bunun için özel ayarlanmış bir trene konularak Ankara’ya gönderildi. Atatürk’ün aramazdan ayrılması ile yerine İsmet İnönü getirilmişti. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, bakanlar, Genelkurmay Başkam, milletvekilleri ile ordu ve devletin önde gelenleri nce karşılanan cenaze, Türkiye Büyük Mîllet Meclisi binası önünde hazır edilmiş katafalka kondu. Böylece Ankara halkı da Atamıza son vedasını yapmış oldu. 21 Kasım 1938 Pazartesi günü, sivil ve askerî yöneticiler ile yabancı devlet temsilcilerinin ve on binlerce insanın katıldığı büyük bir tören yapıldı. Ardından Atatürk’ün tabutu katafalkta alınarak. Etnografya Müzesinde geçici kabrine defnedildi.

Bir kaç yıl sonra Atamıza layık Ankara Rasattepe’de bir Anıtkabir yapıldı. 10 Kasım 1953′te Etnografya Müzesinden alınan Atatürk’ün naaşı Anıtkabir’e defnedildi.

10 Kasım Hakkında Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.