1. Kılıçarslan Dönemi Özellikleri Nelerdir

1. Kılıçarslan Dönemi özellikleri nedir merak edenler buraya….

1. Kılıçarslan, Melikşah’ın vefatının ardından serbest kalmıştır. Ardından 1092 tarihinde İsfahan’dan Anadolu’ya gelerek Türkiye Selçuklularının başına geçmiştir.

1. Kılıçarslan dönemi önemli olayları şunlardır;

– 1. Kılıçarslan Türkiye Seçukluları Devletini eski gücüne kavuşturmasının ardından Bizans Devletinin üzerine baskı kurdu.

– 1. Kılıçarslan ilk Türk denizcisi olan Çaka Bey ile işbirliğinde bulunmuştur. Böylece Bizans üzerindeki emellerini gerçekleştirecekti. Fakat işbirliği sadece bu hedefle ibaret kalacaktı. Gerçektende Bizansa baskı kurulmasının ardında işbirliği sona erdi. 1. Kılıç Arslan Çaka Beyi öldürttü.

– 1. Kılıç Arslan Bizans ile antlaşma yapmış ve bu sayede batı sınırını koruma altına almıştır. Ardından Doğu seferine çıkarak Malatya’yı kuşatmış fakat 1. Haçlı Seferinin başlamasından dolayı topraklarına katamamıştır.

– 1. Kılıç Arslan haçlılara karşı başarı ile mücadele etmiştir. Fakat buna rağmen Haçlıların periyodik saldırılarında İznik ve Batı Anadolu’yu kaybetmiştir. Ayrıca devlet merkezini Konya’ya taşımak mecburiyetinde kalmıştır.

– Kılıçarslan Türkiye Selçukluları üzerine düzenlenen 1,Haçlı Seferi sonunda:

– Başkenti İznik’ten Konya’ya taşımıştır.

– İznik ve Batı Anadoluyu kaybetmiştir.

– Haçlılara ağır kayıplar yaşatmıştır. Ancak yine de Urfa,Antakya ve Kudüs Haçlıların eline geçmiştir.

– Danişmentoğullarını bozguna uğratarak Malatya’yı ele geçirmiştir. Doğu Anadolu’daki devlet ve beylikleri himayesi altına almıştır.

– Suriye’ye sefer düzenlemiş ve bu arada yaşamını yitirmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.