Son Yazılar

Sıcaklık Kuşakları Nelerdir

Bu yazımızda kısaca sıcaklık kuşaklarının neler olduğuna değineceğiz. Sizlerde bu kuşakların neler olduğunu merak ediyorsanız mutlaka yazımızı okuyun.

Sıcaklık kuşaklarının oluşmasında etkili pek çok etmenler vardır. Bunlardan bazılar; dünyanın şekli, kara ve denizlerin dağılışı, okyanus akıntıları ve genel hava dolaşımıdır. Sıcaklık kuşakları 3’e ayrılır. Bunlar; sıcak, ılıman ve soğuk kuşaklardır. Kara ve denizlerin yarımkürelerdeki oranının değişmesi neticesiyle sıcaklık kuşaklarının sınırları da farklılık gösterebilmektedir.

Sıcak Kuşak; Dünyada yıllık ortalama sıcaklığı 20c ve üzerindeki tüm alanlar bu kuşağa girmektedir.  Ayrıca bu alanların senelik sıcaklık farkı pek değişmemektedir. Kuzey yarımkürede karalar çok yer kapladığından sıcak kuşağın alanı güney yarımküreye kıyasla çoktur.

Ilıman Kuşak; Dört mevsimin tam anlamıyla yaşandığı ve senelik sıcaklık ortalaması 20 derece ile 0 derece arasında seyreden alanların tümü orta kuşakta yer alır. Karaların çok yer kaplaması münasebetiyle kuzey yarımkürede çoktur. Ülkemiz bu kuşakta yer alır.

Soğuk Kuşak; Ortalama sıcaklığı 0 derecenin altındakolan yerleri kapsar. Bu kuşak denizlerin fazla olması nedeniyle güney yarımkürede daha geniştir.

İlginizi Çekebilir

Coğrafyanın Diğer Bilimlerle İlişkisi

Bir çok bilim dalı bir çok alanda bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadır. Ancak her bilim …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.