Son Yazılar

Şeker Türleri Nelerdir

Bu yazımızda kısaca şeker ve türlerinin neler olduğunu ele alacağız.

Şeker, kimyasal olarak karbon, oksijen ve hidrojen atomlarının bir araya gelmesiyle meydana gelen karbonhidrata verilen addır.  İşte başlıca şeker türleri şunlardır;

Mono-sakkaritler: Karbonhidratların en küçük yapı birimidir. Monosakkaritler şekerin en basit şeklidir. 3’e ayrılırlar;

1. Glukoz; İnsan vücudunda hayati önem taşıyan en önemli karbonhidratlardan biridir. Fotosentez için en gerekli şeydir ve hücrenin soluk almasına öncülük eder. Mideye giren karbonhidratların çok büyük bir kısmı, glukoza dönüştürülür. Glukoz, sindirim esnasında doğrudan kana karışır ve vücuda enerji sağlar.

2. Fruktoz: Meyve şekeri olarak tanınan bu şeker glukoz ile birleşerek, günlük hayatta kullandığımız sofra şekerini meydana getirir.

3. Galaktoz: süt şekeri olarak bu tür doğada tek başına bulunmaz. Glukoz ve fruktoz kadar tatlı değildir. Aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde bulunan antijenlerde bu şeker vardır.

Di-sakkaritler; Çift şeker şeklinde olan karbonhidrata denir. Çeşitleri şunlardır;

1. Sukroz; Çay şekeri olarak kullanılan türdür. Glukoz ve fruktozun bir araya gelmesiyle meydana gelir.

2. Laktoz; Süt şekeri diye tanınan şekerdir. Galaktoz ile glukozun bir araya gelmesiyle meydana gelir. Sindirim esnasında insan vücudunda açığa çıkan laktaz denilen enzimle parçalanır.

3. Maltoz; Arpa şekeri şeklinde tanınan şeker türüdür. İki glukozun bir araya gelmesiyle meydana gelir. Fazla tatlı olmayan bir şeker türüdür.

Poli-sakkaritler; Çoklu şekerler ya da kompleks şekerler olarak da bilinen karbonhidrat türleridir. Çok sayıda mono-sakkarit birimlerinin bir araya gelmesiyle oluşurlar. Büyük moleküllü olup, suda çözünemezler. Çeşitleri şunlardır;

1. Nişasta; Bitkisel polisakkarit türüdür. Patates, tahıl, mısır ve pirinçte bu şekere rastlanır.

2. Glikojen; Hayvanlarda bulunur. Özellikle karaciğer ve kasta enerji kaynağı olarak depo edilir.

3. Selüloz; Yeşil bitkilerin hücre duvarında bulunur ve dünyada en çok rastlanan organik moleküldür. Pamuk, kağıt ve pamukta bolca bulunur.

İlginizi Çekebilir

Coğrafyanın Diğer Bilimlerle İlişkisi

Bir çok bilim dalı bir çok alanda bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadır. Ancak her bilim …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.