Son Yazılar

Mimar Sinan Kimdir

Bu yazımızda kısaca Mimar Sinan’ın kim olduğunu ele alacağız. İşte ünlü Osmanlı mimarının yaşam hikayesi…

Mimar Sinan, Kayseri’nin Ağırnas köyünde dünyaya geldi. Sinan; Yavuz Sultan Selim’in hükümdarlığı sırasında devşirme olarak İstanbul’a getirildi. Çocukken oldukça zeki, genç ve dinamik biriydi. Sinan’ın çocukluk hayali ülkesine su yolları yapmak, kemerler inşa etmekti. Çocukluk döneminde pek çok ünlü mimarın han, çeşme ve türbe projelerinde onlara yardım etmiştir. 1514 yılında Çaldıran Savaşı ve 1517 yılında ise Mısır seferlerine katılmıştır. Kanunî Sultan Süleyman hükümdarlığında yeniçeri olan Sinan 1521 yılında Belgrad, 1522 yılında Rodos seferinde atlı sekban vazifesinde bulunmuştur. 1526 yılında ise Mohaç Meydan Muharebesinin ardından acemi oğlanlar ocağında yayabaşı, kapı yayabaşılığı ve zenberekçibaşılığı yapmıştır.

1532 yılında Alman, 1534 yılında ise Tebriz ve Bağdat seferlerine gitmiştir.. Bu seferlerin sonunda ise “Haseki” rütbesine layık görülmüştür.

1538 senesinde başmimarlığa yükselen Mimar Sinan, katıldığı seferlerde Suriye, Mısır, Irak, İran, Balkanlar, Viyana’ya kadar Güney Avrupa’yı gezip keşfetme şansı bulmuştur. O bölgelerdeki  mimari eserlerden ilham almıştır.

İlginizi Çekebilir

Coğrafyanın Diğer Bilimlerle İlişkisi

Bir çok bilim dalı bir çok alanda bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadır. Ancak her bilim …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.