Son Yazılar

Metallerin Kullanım Alanları Nelerdir

Bu yazımızda metallerin kullanım alanlarının neler olduğunu kısaca ele alacağız.

Metaller günlük hayatta pek çok sektörde kullanılmaktadır.Hayatta insanlığın hizmetine sunulmuş tüm icatlarda metaller kullanılmıştır ve payı büyüktür. İşte günlük hayatta sıkça kullanılan metaller şunlardır;

Bakır: Bu metal türü pek çok maddeyi ilettiği için hemen hemen her sektörde kullanım alanı bulur. Elektrik ve elektronik, sanayi, inşaat, kimya, kuyumculuk, ulaşım ve bazı eşya yapımında bu metal kullanılmaktadır.

Demir: Türkiye’de en fazla kullanılan metal türüdür. Pek çok maddenin üretiminde bu metale başvurulur. Araba, telefon, televizyon, eşyalar, inşaat gibi sektörlerde birincil malzemedir.

Nikel: Günlük yaşantıda bıçak, çekiç, pense, çatal gibi aletlerin üretiminde bolca bu metala başvurulur.

Altın: Bu metal türü dünyada en pahalı metaldir. Oldukça değerlidir. Elektrik ve elektronik sektörü, diş hekimliği, madalya ve resmi paraların yapımında altın kullanılır. Uzay sanayisinde ise uydu yapımında gerek duyulan bir metaldir.

Gümüş: Bu metal türü de çok geniş sektörlerde kullanılmaktadır. Fotoğraf, elektronik aletler, süs eşyaları, takılar, dişcilik, bilgisayar, telefon gibi sektörlerde oldukça kullanım alanı bulur.

Bor: Bu metal türü Ülkemizde bolca bulunur. Gelecek yıllarda yakıt olarak kullanılabileceği söylenmektedir. Oldukça fazla enerji sağlar. Cam sanayi, seramik sanayi, tarım, nükleer enerji sektöründe kullanılır.

İlginizi Çekebilir

Coğrafyanın Diğer Bilimlerle İlişkisi

Bir çok bilim dalı bir çok alanda bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadır. Ancak her bilim …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.