Son Yazılar

Mehmet Emin Yurdakul Kimdir

Ünlü şair Mehmet Emin Yurdakul’un kim olduğunu ve hayatını merak edenler mutlaka yazımızı okumalılar.

Mehmet Emin Yurdakul; 1869 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Ortaöğretimini İstanbul’da aldıktan sonra Rüsumat Evrak Müdürlüğü görevine başladı. Ardından Hicaz, Sivas, Erzurum gibi illerin valiliği görevine getirildi. 1914 yıllarında Birinci Dünya Savaşı başlarında ise Osmanlı Meclis-i Mebusanı’nda Musul milletvekilliğine getirilmiştir. Ardından savaşın kazanılması ve Cumhuriyetin ilanıyla birlikte Şarki Karahisar, Urfa ve İstanbul milletvekili olarak da görev yapmıştır. 14 Ocak 1944 hayatını yitiren Mehmet Emin Yurdakul’un kabri Zincirlikuyu Mezarlığı’ndadır.

İlk şiirini Servet-i fünun dergisine yazmıştır. Şiirinin adı savaş ve kahramanlık konuları işlemesiyle bağıntılı olarak Cenge Giderken’dir.  Yurdakul bütün şiirlerinde sade bir dil ve hece ölçüsü kullanmıştır. Aynı zamanda milliyetçi konular işlemiştir. Daha çok toplum dertlerinden, sosyal konulardan esinlenmiştir. Türk Şairi, Milli Şair diye hitaplarla anılmaktadır.

ESERLERİ
Türkçe Şiirler, Türk Sazı, Ey Türk Uyan, Tan Sesleri, Ordunun Destanı, Zafer Yolunda, Aydın Kızları, Dante’ye, Mustafa Kemal, Ankara’dır.

Mehmed Emin Yurdakul’un eserlerinin tenkitli basımı Fevziye Abdullah Tansel tarafından hazırlanmıştır. Hazırlanan serinin birinci cildi Şiirler adıyla 1969 yılında yayımlanmıştır.

İlginizi Çekebilir

Coğrafyanın Diğer Bilimlerle İlişkisi

Bir çok bilim dalı bir çok alanda bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadır. Ancak her bilim …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.