Son Yazılar

Lizozomun Görevi Nedir

Bu yazımızda hücrenin organellerinden biri olan lizozomun görevine kısaca değineceğiz.

Lizozom, içlerinde sindirim enzimleri taşıyan tek katlı zarla çevrili organellerdir. Alyuvarlar hariç bütün hayvansal hücrelerde bulunur.

Lizozomlar hücre içindeki sindirimi gerçekleştirme ile görevlidir. İçlerindeki enzimler çok kuvvetli ve etki gösteren parçalayıcıdırlar. Şayet lizozomun zarı delinir veya yırtılırsa lizozom otoliz diye tanımlanan bir evrede hücredeki sindirimi sağlar. Lizozom enzimleri ribozomlarda sentezlenerek endoplazmik retikulum sayesinde direkten veya golgi aygıtı katkısıyla dolaylı bir şekilde paketlenerek, bir küçük kese içerisine alınarak sitoplazmaya ulaştırılır. İçi tanecikli, lamelli ya da homojen bir biçimde oluşum gösterebilir.

Lizozomlar hücre içinde yaşlanmış, yıpranmış ya da işlevini yitirmiş organelleri sindirmekle görevlidir. Bu sindirimin ne şekilde gerçekleştiği daha bulunamamıştır. Fakat kimi hücrelerini sindirim kofullarının içerisinde ribozom ve mitokondrilerde görülmektedir. Vücutta depolanan fazla A vitamininin kemiklerdeki ve kıkırdaktaki lizozom enzimlerim serbest bıraktığı ve dolayısıyla kemikleri kırılır bir duruma geçirdiği; fakat yeterli miktarlarda da yaşlı hücreleri yok etmeyi sağladığı için genç kalmada yardımcı olduğu saptanmıştır

 

İlginizi Çekebilir

Coğrafyanın Diğer Bilimlerle İlişkisi

Bir çok bilim dalı bir çok alanda bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadır. Ancak her bilim …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.