Son Yazılar

Hezarfen Ahmet Çelebinin Hayatı

Bu yazımızda kısaca Hezarfen Çelebi’nin yaşam hikayesine değineceğiz.

Hezarfen Ahmet Çelebi, 1609 yılında dünyaya gelmiştir.  17. yüzyılda Osmanlı Devletinin hakimiyeti altında yaşam sürmüş olan Müslüman Türk bilim adamı Hezarfen Çelebi ilk uçmayı başaran insan olarak adını tarihe yazmıştır. Bizzat kendisin çabalarıyla bulduğu kanatlarla uçma tekniği dünyada ilk kez uçmak eyleminin insanlarca yapılmasını sağlamıştır.

1623-1640 yılları arasında saltanat süren Sultan 4. Murat zamanında, uçma hayalini hayata geçirmiştir. Bu sayede ve engin tecrübelerinden dolayı vatandaş Çelebiye bilgin gözüyle bakmış ve ona saygıyla yaklaşmışlardır. Ona verilen Hezarfen isminin Hezar kök anlamı ise Farsça’da 1000 demektir. Hezarfen ise “bin fenli” anlamına gelir. Yani kastedilen çok şey bilen bilgin insan sıfatıdır. İlk kez uçmak için çalışmalarını 10. yüzyıl Müslüman Türk alimlerinden biri olan İsmail Cevheri’den feyz alarak başlatmıştır. Cevheri’nin bu konuda tüm derlediği bilgileri iyice incelemiş ve üzerinde uzun süre çalışmıştır. Aynı zamanda Hezarfen Çelebi, kuşların uçuşunuda gözlemleyerek kendini geliştirmiştir. İlk tarihi uçuşunda yanılmamak için öncelikle kendi elleriyle hazırladığı kanatlarının kalitesini Okmeydanı’nda test etmiştir. Ayrıca, Leonardo Da Vinci’nin uçma hakkındaki tüm araştırmalarını da kendine yol edinmiştir.  İsmail Cevheri’yi örnek olan Hezarfen Çelebi ilk tarihi uçuşunu Galata Kulesinden yapmıştır.  Hezarfen Ahmet Çelebi 1640 yılında yaşamını yitirmiştir.

İlginizi Çekebilir

Coğrafyanın Diğer Bilimlerle İlişkisi

Bir çok bilim dalı bir çok alanda bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yapmaktad ır. Ancak her …

1 Yorum Yapılmış, Sen de Yorum Ekleyebilirsin

  1. sanane ve ben bukadar uzun şeyi yazamam sitenin daha ilgi görmedsinin istiyorsan daha kısa ve öz yazmalısın böylelikle bizlerde mutlu oluruz ve bu site daha iyi işler ELİF İŞLER MATEMATİK İŞLER:) bu tür espirileride sonuna koy bence 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.