Son Yazılar

Fuzuli Kimdir

Bu sayfamızda size Fuzuli kimdir, Fuzuli ve eserleri, Fuzuli hakkında bilgi gibi konularda yardımcı olmaya çalışacağız.

Doğum tarihi kesin olarak bilinmeyen Fuzuli’nin asıl adı Mehmet’tir ve Fuzuli Bağdat civarında doğup büyümüştür. Kanuni Sultan Süleyman Bağdat’ı fethettiğinde ona kaside sunmuş ve Osmanlı Valilerinden Cafer Paşa ile Ayas Paşa’nın yardımlarını görmüştür. Ancak Fuzuli’nin şiirlerinden anlaşıldığına göre bu yardımlar süreklilik göstermemiştir. Fuzuli 1556 yılında çıkan taun salgını nedeniyle Kerbela’da vefat etmiştir.

Fuzuli Divan edebiyatının zirvesini oluşturmuş olan çok önemli bir şairdir. Eserlerinde Azeri lehçesini kullanmış olan Fuzuli Arapça ve Farsça olarak da şiir yazmıştır. Kendisinden önce gelen şairleri inceleyip araştırmalar yapan Fuzuli’nin eserlerinde en fazla Ali Şir Nevai etkisi görülmektedir.

Fuzuli aşk acısı çekmekten zevk alan bir şairdir. Ancak burada söz konusu edilen aşk beşeri değil İlahi aşktır. Mensur şiirler de kaleme almış olan şair bu konuda da oldukça başarılıdır. Hem halk hem Divan şairleri tarafından üstad kabul edilmiş pek çok Divan şairi kendisine nazire yazmıştır.

Lela ile Mecnun, Beng ü Bade, Sakiname, Şikayetname eserlerinden bazılarıdır.

Fuzuli hakkında Bilgi İle İlgili Olarak Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

İlginizi Çekebilir

Coğrafyanın Diğer Bilimlerle İlişkisi

Bir çok bilim dalı bir çok alanda bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadır. Ancak her bilim …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.