Son Yazılar

Fabl Nedir

Bu sayfamızda fabl nedir, fabl hakkında bilgi, fabl yazarları kimlerdir gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Hayvanlar, bitkiler ve cansız varlıklar arasında geçen öğretici masallara fabl adı verilmektedir. Fabl türündeki eserler teşhis ve intak sanat sanatının örneklerini çokça içermektedir. Olayın içerisinde geçmekte olan kişilere insan karakteri ve davranışları yüklenerek bu kahramanlar konuşturularak hikaye anlatılır. Ancak fabl masallara göre çok daha kısadır.

Fablların sonunda bir ahlak dersi ya da kıssadan hisse yer aldığından fabllar genellikle didaktik yani öğretici metinlerdir. Bu ders dolaylı değil direkt olarak ve açık şekilde verilir. Bu yönü ile fabllar masallardan ayrılır.

Fabl türü eski Türk edebiyatında genellikle kıssadan hisse adı ile bilinmektedir. İlk fabl örneklerine ise Sadi’nin Bostan ve Gülistan, Mevla’nın Mesnevi adlı eserlerinde rastlayabilmek mümkündür. Ancak fabl dendiğinde akla gelen en önemli eser ise Şeyhi’nin Harname adlı eseridir.

Dünya edebiyatındaki ilk fabl örnekleri Hindistan’da ortaya çıkmıştır. Dünyada ilk fabl örneği olarak Kelile ve Dimne kabul edilmektedir.

Fabl Nedir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

İlginizi Çekebilir

Coğrafyanın Diğer Bilimlerle İlişkisi

Bir çok bilim dalı bir çok alanda bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadır. Ancak her bilim …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.