Son Yazılar

Divan Edebiyatı nazım Şekillerinden Şarkı Nedir

Divan edebiyatında birçok nazım şekli bulunmaktadır. Bu yazımızda bunlardan bir tanesi olan şarkı hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Divan edebiyatında şarkı dörtlükler ile yazılan nazım şekillerinden bir tanesidir. Şekil bakımından murabbaya benzemektedir. Bir açıdan bakıldığında şarkı için halk edebiyatındaki türkünün divan edebiyatına yansımasıdır demek mümkün olabilir. Şarkılar en az üç en çok beş bentten meydana gelmektedir. Şarkılar genellikle dörtlük şeklinde olmakla birlikte beş ya da altı dizelik şarkılar da mevcuttur.

Şarkıda bent sonlarında tekrar edilen bölüme nakarat adı verilmektedir. Türkülerin son bendinde şairin mahlası geçmektedir. Şarkı nazım şekli divan edebiyatındaki diğer nazım şekillerine göre çok daha sade olarak yazılmıştır.

Şarkılarda işlenen konu genellikle aşk, sevgi, eğlence ve içkidir. Bu türün en önemli ustası ise Divan edebiyatı şairlerinden Nedim’dir. Nedim şarkı türünde çok başarılı örneklere imza atmıştır. Şeyh galip, Enderunlu fazıl, Enderunlu Vasıf diğer tanınmış şarkı şairleridir.

Şarkı Türü Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

İlginizi Çekebilir

Coğrafyanın Diğer Bilimlerle İlişkisi

Bir çok bilim dalı bir çok alanda bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadır. Ancak her bilim …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.