Son Yazılar

Deneme Nedir

Bu sayfamızda deneme nedir sorusunun cevabını vererek deneme türünün özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Herhangi bir konuda kesin kanıtlara dayanmadan yazılan düşünce yazılarına deneme adı verilmektedir. İlmi esaslara dayanmayan, ilmin çözemediği olaylar, insan hayatına hakim olan duygular, sevinç ve kederler, mutluluklar veya üzüntüler hakkında hayat tecrübelerinden faydalanarak anlatıldığı yazılardır. Yazar bu yazılarda düşündüklerini ve hissettiklerini fazla derinlere inmeden ve bir kurala uymadan kendi içine eğilircesine kaleme almaktadırlar.

Deneme yazarı düşündüklerini kendi içine bakarak ortaya koymaktadır. Ayrıca denemeci bu eseri kaleme alırken kendi kendisi ile konuşuyormuş gibi bir üslup kullanmaktadır. Bu sayede denemeci okuyucuyu da kendi içene bakarak düşünmeye sevk etmektedir.

Dünya edebiyatında bu türün kurucusu Fransız yazar Montaigne kabul edilmektedir. Bizim edebiyatımızdaki ünlü denemeciler ise Nurullah Ataç, Ahmet Haşim, Suut Kemal Yetkin, Falih Rıfkı Atay ve Refik Halit Karay’dır.

Denemenin Özellikleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

İlginizi Çekebilir

Atasözü Nedir

Bu sayfamızda atasözü nedir sorusunun cevabını vererek atasözlerine örnekler vermeye çalışacağız. Atalarımızın yüzyıllar boyunca tecrübelerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.