Son Yazılar

Çiçeklerde Tozlaşma Nasıl Olur

Her canlı kendi özellikleri doğrultusunda çoğalma gösterir. Çiçeklerin de çoğalma yöntemi tozlaşmadır. Bu yazımızda sizler için hazırladığımız çiçeklerde tozlaşma nasıl olur kısaca hakkındaki bilgileri sizler ile paylaşacağız.

Erkek organında oluşan çiçeğin çiçek tozları halinde çevreye dağılarak çeşitli yöntemler ile dişi organın tepeciğinin üzerine gelmesi olayına “Tozlaşma” adı verilmektedir. Tozlaşma olayının başarılı olabilmesi için ise erkek organında fazlasıyla çiçek tozu yani diğer adı ile polen üretilmesi şarttır.

Tozlaşma olayı esnasında polen ne kadar fazla olur ise üreme ihtimali de o kadar fazla olacaktır. Çiçek tozlarının dışındaki dış gömlek polenlerin çevrede uçabilmeleri için gerekli ortamı sağlar ve bu durumu kolaylaştırır. Rüzgar sayesinde ise polenler dişi tepeciklerine kolay bir şekilde ulaşabilirler.

Rüzgar her ne kadar polenlerin dişi tepeciklerine ulaşmasını ve tozlaşma olayını sağlasa da bu durumu sağlayan tek faktör rüzgar değildir. Öyle ki; bu durumda böceklerin etkileri de oldukça fazladır. Mesela; arılar bal yapmak için çiçeklerin üzerlerine konduklarında ayaklarına yapışan çiçek tozları diğer çiçeklere bulaşır ve böylece arılar sayesinde çiçek tozları taşınmış ve tozlaşma olayı sağlanmış olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.