Son Yazılar

Ahmet Haşim Hayatı Kısaca Özet

Bu sayfamızda Ahmet Haşim kimdir sorusuna cevap vererek Ahmet Haşim hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Edebiyatımızın önemli şair ve yazarları arasında yer alan Ahmet Haşim 1884 senesinde Bağdat’ta doğmuştur. Mutasarrıf Ahmet Hikmet Bey’in oğludur. 1896 senesinde İstanbul’a gelmiş, burada özel Türkçe dersleri almış ve öğrenimine burada devam etmiştir.

Galatasaray Sultanisini bitiren Haşim mezun olmasının ardından reji memuru olarak göreve başlamıştır. Çeşitli yerlerde memurluk ve öğretmenlik yapan Haşim I. Dünya Savaşı sırasında yedek subay olarak Anadolu’da savaşa katıldı. Savaştan sonra Duyun-ı Umumiye’de çalıştı, güzel sanatlar akademisinde derler verdi. Tedavi için Paris’e gitmiş olsa da 1933 yılında İstanbul’da vefat etti.

Sanat hayatına hocası Ahmet Hikmet Müftüoğlu’nun etkisi ile baladı. İlk şiirlerinde Cenap Şehabettin ve Tevfik Fikret’in şiirlerinin etkisi görülmektedir. Tamamı aruz ile yazılmış olan şiirlerinde önceleri ağır bil dil kullanırken sonradan dilini sadeleştirmiştir. Şiirlerinde kapalı, düzyazılarında ise açık bir anlatım söz konusudur.

Ahmet Haşim ve Eserleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

İlginizi Çekebilir

Köy Seyirlik Oyunu Nedir

Bu sayfamızda köy seyirlik oyunu hakkında bilgi vererek seyirlik köy tiyatrosunun özelliklerini açıklamaya çalışacağız. Köylüler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.